zdjęcie przedstawia logo firmy Grausch i Grausch Maszyny Budowlane Sp z. o.o
Szukaj
Close this search box.
nożyce do wyburzeń

Specjalistyczny osprzęt do wyburzeń – jak wybrać najlepszy?

Prace wyburzeniowe stanowią pierwszy etap przygotowania terenu przed rozpoczęciem budowy nowych konstrukcji lub prowadzeniem prac remontowych. Bez użycia odpowiednich narzędzi proces ten staje się skomplikowany i czasochłonny. Prawidłowe połączenie maszyn roboczych i wymiennego osprzętu specjalistycznego ma zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa pracowników, gwarantuje poprawne działanie sprzętu oraz maksymalną wydajności pracy. Montaż zbyt dużego narzędzia roboczego ogranicza stabilność maszyny i nadmiernie obciąża ramię koparki. W tym artykule przyjrzymy się propozycjom osprzętu specjalistycznego firmy MBI, która od 60 lat kontynuuje rozwój w obszarach wyburzania oraz recyklingu i dostarcza wiele rozwiązań znajdujących zastosowanie zarówno do wyburzania pierwotnego jaki i wtórnego, oferując precyzję oraz wysoką wydajność w usuwaniu niechcianych elementów konstrukcji.

 Nożyce wyburzeniowe serii CR

Standardowe nożyce wyburzeniowe serii CR znajdują zastosowanie przede wszystkim do pierwotnego wyburzania żelbetu, mogą również pracować na przedłużanym ramieniu wyburzeniowym na dużych wysokościach. Konstrukcja została zaprojektowana z myślą o wytrzymałości i wysokiej odporności na zużycie, szczególnie przy wymagających pracach wyburzeniowych. Wysokowydajne siłowniki generują dużą siłę nacisku, umożliwiając szybkie i solidne usuwanie materiałów z rozbiórki. Nożyce charakteryzują się wszechstronnością i mogą być wykorzystywane do wielu zadań praktycznie bez względu na stopień skomplikowania struktury wyburzanego materiału.

 Nożyce tnąco-kruszące seria RP

Innym rozwiązaniem są nożyce tnąco-kruszące serii RP, które zapewniają dużą elastyczność przy precyzyjnych cięciach w trudnych warunkach terenowych. Konstrukcja z przeznaczeniem zarówno do wyburzeń pierwotnych jak i wtórnych. Nożyce tnąco-kruszące  występują w wersji z wymiennymi płytami zębowymi (gama modeli RP-IT), dzięki czemu jeszcze lepiej można je dopasować do rodzaju prac. Płyty dostępne są w dwóch konfiguracjach w zależności od potrzeb, z zębem podwójnym który zapewnia zwiększoną wydajność przy rozdrabnianiu materiału, natomiast płyta z zębem pojedynczym charakteryzuje się większą siłą penetracji.

Połączenie nożyc i gryzaka Combicutter seria CC

Seria CC łączy funkcję gryzaka oraz nożyc i stanowi najbardziej zaawansowany sprzęt do wyburzania mocno zbrojonego betonu i konstrukcji metalowych. Niepowtarzalny kształt zębów został dopasowany do ostrzy tnących w taki sposób aby osiągnąć jak największą efektywność cięcia.  Dzięki wymiennym nożom i zębom konserwacja urządzenia przebiega niezwykle łatwo i szybko.

Rozwiązania do recyklingu metali seria SH i SD

Nożyce do złomu i metalowych struktur serii SH zapewniają precyzyjne cięcie, charakteryzują się dużą wytrzymałością i umożliwiają szybkie przetwarzanie złomu z podziałem na pożądane fragmenty. Odwrócona instalacja siłowników redukuje wagę urządzenia i dodatkowo zabezpiecza je przed uszkodzeniami. Konstrukcja nożyc pozwala wywierać maksymalną siłę na małej powierzchni, a użycie podwójnej, regulowanej prowadnicy zapewnia precyzyjne ustawienie szczęk przez długi czas. Noże o trapezoidalnym kształcie są wytrzymałe na obciążenia i przed wymianą mogą być wykorzystane z trzech stron. Inną propozycją producenta w zakresie złomowania są szczypce do recyklingu pojazdów (seria SD). Kształt szczęk został zaprojektowany tak aby umożliwić maksimum precyzji przy wyborze komponentów usuwanych z pojazdu. Długie i proste krawędzie tnące zapewniają precyzyjne i równe cięcie. Szczypce mogą być dodatkowo wyposażone w końcówkę do cięcia kabli.

Multisystem – jedno uniwersalne urządzenie seria MS

Seria MS to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Narzędzie podstawowe można wyposażyć w zestawy szybko wymiennych szczęk, tak aby w zależności od potrzeb uzyskać specjalistyczne narzędzia takie jak nożyce, gryzaki czy przecinaki do szyn. Dzięki różnym dostępnym zestawom wymiennym otrzymujemy osprzęt w zależności od specyfiki wyburzania:

– pierwotne (szczęki CR)

– wtórne i odzysk materiałów (szczęki CP)

– mocno zbrojony beton (szczęki CC)

– konstrukcje metalowe i złomowanie (szczęki SH)

– zbiorniki metalowe i silosy (szczęki PSH)

Chwytaki sortujące seria SGR

Gamę osprzętu wyburzeniowego uzupełniają chwytaki (seria SGR) do sortowania i transportu ciężkich materiałów. Dużą siłę zamknięcia zapewniają wydajne siłowniki ze zintegrowanym hamulcem hydraulicznym, dodatkowo zawór podtrzymujący obciążenie zapobiega odblokowaniu ładunku bez polecenia operatora.

Większość specjalistycznych osprzętów do wyburzeń i recyklingu marki MBI wyposażona jest w rotację hydrauliczną 360o, która ułatwia pozycjonowanie urządzenia i umożliwia dojście do trudno dostępnych obszarów zwiększając efektywność procesu wyburzeniowego. Aby chronić układ hydrauliczny przed skokami ciśnienia producent wyposażył narzędzia w opatentowany system Speed Valve. Wszystkie modele w gamie charakteryzują się zwiększoną wytrzymałością, tak aby sprostać najbardziej wymagającym warunkom roboczym.

Różnorodność dostępnych rozwiązań daje szeroki wybór specjalistycznych narzędzi o unikalnych cechach, które mogą okazać się kluczowe w zależności od potrzeb danego projektu budowlanego. Ostatecznie, wybór osprzętu wyburzeniowego powinien być dostosowany do specyfiki wykonywanych zadań, a przede wszystkim dobrze dopasowany do maszyny roboczej, tak aby zapewniać maksymalnie efektywny przebieg prac.

Zobacz też