zdjęcie przedstawia logo firmy Grausch i Grausch Maszyny Budowlane Sp z. o.o
Szukaj
Close this search box.
kruszarka mobilna keestrack na placu budowy

Kruszarki mobilne – łatwe przetwarzanie materiałów na placu budowy

Firma Keestrack oferuje szeroką gamę produktów dla branży kruszenia i przesiewania, od mniejszych maszyn używanych głównie w pracach recyklingowych, do dużych jednostek znajdujących zastosowanie w zakładach produkcyjnych. Wybór odpowiedniego urządzenia w oparciu o specyfikę  pracy jest kluczowy, dlatego w tym artykule przyjrzymy się roli kruszarek mobilnych, ich zastosowaniom oraz przykładom projektów, w których są niezbędne.

Mobilne kruszarki – przetwarzanie na miejscu

Kruszarki mobilne Keestrack to kompaktowe, łatwe w obsłudze i wysoce wydajne maszyny. Konstrukcja jest wykonana ze stali DOMEX®, która charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością przy maksymalnie obniżonej wadze. Dzięki dobremu wyważeniu maszyn nie ma konieczności stosowania dodatkowych podpór stabilizujących. Wszystkie te cechy wpływają na wymiary transportowe i ułatwiają przemieszczanie maszyn pomiędzy placami budowy. Podczas wykonywania zadań, operator ma możliwość sterowania maszyną przy pomocy pilota zdalnego sterowania, co pozwala na usypywanie większych pryzm skruszonego materiału. Warto dodać, że Keestrack oferuje dwie prędkości jazdy, co nie zawsze jest standardowym rozwiązaniem w konkurencyjnych modelach. Kruszarkę można dodatkowo wyposażyć w przesiewacz wstępny, który skutecznie odseparowuje drobny materiał i  zwiększa tym samym  żywotność okładzin kruszących.

Rola kruszarek mobilnych w recyklingu materiałów budowlanych

Kruszarki mobilne pozwalają na rozdrobnienie materiałów klasyfikowanych jako odpady budowlane. Beton, cegły czy asfalt, które zostają usunięte w procesie rozbiórki, mogą być przetworzone i wykorzystane ponownie w innych fazach projektu. Przydatnym rozwiązaniem jest zastosowanie separatora magnetycznego na maszynie, który pozwala skutecznie usunąć złom z kruszonego materiału. Kruszarki mobilne Keestrack można również wyposażyć w płyty recyklingowe, które pomagają zabezpieczyć taśmę transportową przed uszkodzeniem od metalowych prętów lub zbrojeń znajdujących się w ścianach budynków.

Do prac recyklingowych najczęściej używa się małych kruszarek szczękowych  takich jak modele B3 lub B4 z systemem NSS (non stop system) lub kruszarek udarowych, które oferują największy stopień redukcji materiału. Kruszarki udarowe bardzo dobrze sprawdzą się do kruszenia asfaltu, generowane uderzenia nie powodują zmiany właściwości fizycznych asfaltu, tym samym materiał się nie skleja. Dodatkowo kruszarkę udarową można wyposażyć w wydmuch śmieci, do usuwania niechcianych odpadów z kruszonego materiału.

Kruszarki mobilne – produkcja kruszywa

Do maszyn produkujących kruszywa należy zaliczyć duże kruszarki szczękowe Keestrack, modele B5 i B7, które z powodzeniem można używać w warunkach kopalnianych. Charakteryzują się  podwyższoną wytrzymałością oraz dużą wydajnością produkcyjną. Mobilne kruszarki stożkowe to przede wszystkim kruszarki 2 i 3 stopnia. Ich budowa i sposób działania pozwalają na produkcję kruszyw o różnym stopniu uziarnienia. W zależności od specyfikacji maszynę można wyposażyć w całą gamę komór i okładzin kruszących. Właściwe zastosowanie kruszarek stożkowych w ciągu technologicznym z innymi kruszarkami i przesiewaczami pozwala na uzyskanie kruszywa o szerokim zakresie uziarnienia i właściwej kubiczności produktu końcowego.

Podsumowując, kruszarki mobilne stanowią kluczowy element w procesie przetwarzania materiałów na placu budowy oraz w recyklingu materiałów budowlanych. Dzięki nim można zminimalizować ilość odpadów budowlanych i przyczynić się do zrównoważonego rozwoju. Ich wszechstronność  i wydajność sprawiają, że są nieocenione w wielu projektach budowlanych, pomagając oszczędzić czas, pieniądze i zasoby naturalne.

Zobacz też